Laser LightSheer to zaawansowany system diodowy do trwałego usuwania owłosienia. Produkowany przez izraelską firmę Lumenis jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym urządzeniem do epilacji. Jednocześnie bezpieczeństwo jego użytkowania zostało potwierdzone uzyskaniem certyfikatu FDA oraz ISO 9001. Laser LightSheer występuje na rynku w postaci kilku zróżnicowanych modeli, a każdy z nich do trwałego usuwania owłosienia wykorzystuje metodę selektywnej fototermolizy. Głowice zabiegowe emitują promieniowanie laserowe o długości fali 805 nm lub 1060nm, które pochłaniane przez barwnik trzonu włosa, powoduje trwałe termiczne uszkodzenie mieszka włosowego. Dzięki temu włosy nie odrastają, a redukcja owłosienia na poziomie 80% – 90% jest możliwa już po trzech prawidłowo wykonanych zabiegach.
W zależności od modelu laser LightSheer jest wyposażony w jedną, dwie lub nawet 3 głowice zabiegowe.
Głowica ET o powierzchni zabiegowej 9x9mm była pierwszą z dostępnych głowic. Obecnie wykorzystywana jest głównie do małych obszarów zabiegowych gdzie wymagana jest precyzja działania (np. wąsik, bikini).
Głowica XC o powierzchni zabiegowej 12x12mm jest uniwersalna i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku małych jak i dużych partii ciała. Chronologicznie pojawiła się na rynku jako następca mniejszej głowicy ET.
Głowica HS o powierzchni zabiegowej 22x35mm to odmienna konstrukcyjnie i największa głowica stosowana z laserami LightSheer. Jest ona dedykowana do pracy na dużych obszarach ciała, np. plecy, nogi. Jej parametry zapewniają najszybszą realizację zabiegu.
Lasery LightSheer w przypadku głowic ET oraz XC wykorzystują opatentowaną technologię efektywnego chłodzenia kontaktowego skóry ChillTipTM. Poprzez utrzymywanie niskiej temperatury w zakresie 2-5◦C szafirowej końcówki chronią skórę przed poparzeniem i zwiększają komfort wykonywanego zabiegu.
Największa głowica HS pracuje wykorzystując technologię HITTM czyli High-Speed Integrated Technology. Dzięki odpowiedniemu podciśnieniu do wnętrza głowicy zasysany jest fałd skórny, co skraca dystans między diodami laserowymi oraz macierzą włosa przy jednoczesnym ograniczeniu przepływu krwi i zmniejszeniu liczby melanocytów w skórze. Po zakończonej emisji promieniowania laserowego macierz włosa ulega termicznemu zniszczeniu, a skóra powraca do dawnego kształtu.
Modele laserów LightSheer różnią się od siebie pod wieloma względami. Są to między innymi, liczba oraz typ obsługiwanych głowic, wymiary i masa urządzenia, obsługiwana długość fali promieniowania laserowego (805nm lub 1060nm), czy też częstotliwość oddawania strzałów i dostępna maksymalna fluencja energii. Uwzględniając powyższe zmienne okazuję się, że nie zawsze nowszy model lasera ma do zaoferowania więcej korzyści dla użytkownika.
Może być generowany w przypadku awarii układu chłodzenia lasera bądź też chłodzenia ChillTip głowicy. Jego występowanie zwykle uniemożliwia normalna pracę z powodu wymuszonych przerw koniecznych do osiągnięcia przez system zadanej temperatury.
Wynika najczęściej z konieczności wyczyszczenia wnętrza urządzenia z zalęgającego kurzu.
Nie warto bagatelizować osadzających się we wnętrzu urządzenia zanieczyszczeń.
W skrajnych przypadkach długookresowe zaniedbania mogą prowadzić do przegrzewania się urządzenia oraz poważnego uszkodzenia zasilacza.
Głośna praca lasera może wynikać także z faktu wyeksploatowania wiatraków (łożysk) lub niewydolnego układu chłodzenia.
Brak trybu OptiPulse oznacza, że niedostępny jest najkrótszy czasu trwania impulsu – Auto.
Należy sprawdzić czy laser został prawidłowo skalibrowany oraz czy energia emitowana przez głowicę jest prawidłowa. W tym celu najlepiej posłużyć się zewnętrznym laserowym miernikiem mocy. Jeżeli pomiary potwierdzą prawidłowe funkcjonowanie lasera, głowicę należy wymienić ze względu na spadku mocy spowodowanym zużyciem eksploatacyjnym diod laserowych.
Poważna, lecz bardzo rzadko występująca usterka, która najczęściej związana z awarią pompy układu chłodzenia lasera.
Wyciek płynu oprócz widocznych oznak może powodować również bardzo poważne następstwa w postaci zalania zasilacza (LightSheer XC) lub kompresora (LightSheer DUET)
Zalecana jest możliwie szybka wymiana pompy i przegląd lasera.
Występuje bardzo rzadko i dotyczy jedynie starszych modeli laserów LightSheer. Błąd E3 oznacza awarię sterownika lasera oraz uniemożliwia jego dalsze użytkowanie. Naprawa uszkodzenia polega na wymianie sterownika oraz ponownej kompleksowej kalibracji urządzenia.